image

PeyamaKurd - Peşmerge ile Irak güçleri arasında güvenlik boşluğuna neden olacak alanların olmaması gerektiğini belirten Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Wayne Marotto, koordinasyonun artırılması çağrısı yapıldı.

Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Wayne Marotto, K24'e yaptığı açıklamada, “Peşmerge ve Irak güçlerinin koordinasyonu konusunda iyi bir ilerleme sağlandı. IŞİD için hiçbir hareket alanının kalmasını istemiyoruz. Ortak operasyon odaları aracılığıyla Peşmerge ve Irak güçleriyle koordinasyon içerisindeyiz” ifadesini kullandı.

Açıklamasında, “2014 yılından beri ABD yönetimi, IŞİD’le mücadele çerçevesinde Irak’a 5 milyar dolara yakın yardımda bulundu" diuyen Koalisyon Sözcüsü, "Aynı şekilde ABD yönetimi 2020 yılında Peşmerge güçlerine 527 milyon dolar yardımda bulundu. Bu paranın 127 milyon doları terörle mücadele içindi” sözlerine yer verdi.

Ayrıca Sözcü açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“2015 yılından şimdiye kadar ABD, terörle mücadele kapsamında Kürdistan Bölgesi Peşmerge güçlerine 850 milyon dolar verdi. Peşmerge’ye desteğimiz devam edecek. Peşmerge ve Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) silahlarla donatılması ve IŞİD’in yenilmesi için desteklenmesi devam edecek. Gördüğünüz gibi geçtiğimiz günlerde IŞİD’in kalıntılarının yok edilmesi için Maxmur çevresinde bir operasyonumuz vardı.”