image

PeyamaKurd Peşmerge eğitim programlarının tekrar başlayacağını belirten IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, Peşmerge ve Irak güvenlik güçlerinin eğitilmesi programının en iyi şekilde yeniden başlatılması için çalıştıklarını söyledi.

Koalisyonun Irak’taki faaliyetlerine ve artan IŞİD tehdidine ilişkin açıklamalarda bulunan Sözcü Caggins, salgın nedeniyle askıya alınan Peşmerge ve Irak güvenlik güçlerinin eğitilmesi programına yeniden başlanacağını aktardı.

Caggins açıklamasında, “Program Irak’ta bir süre daha uygulanmayacak. Ancak federal bölgede (Kürdistan Bölgesi) biraz daha farklı olabilir. NATO’nun Irak hükümet yetkilileri ile temas halinde olduğunu ve Iraklı güçlerin eğitilmesinde daha geniş bir rol üstlenmek istediklerini biliyoruz” dedi.    

İtalya, Finlandiya ve Macaristan gibi koalisyona üye ülkelerin salgından sonra Peşmerge ve Zerevani güçlerinin eğitimine başlayacağını kaydeden Albay Caggins, programın en iyi şekilde yeniden başlatılması için çalıştıklarını ifade etti.

Koalisyon Sözcüsü, bu konuda Kürdistan Bölgesi yetkilileri ile de temasta olacaklarınu vurguladı.