image

PeyamaKurd - Uluslararası koalisyona ait savaş uçaklarının dün akşam Mahmur sınırlarında IŞİD’e ait sığınak ve barınakları yoğun şekilde bombaladığı kaydedildi.

Yapılan saldırılara ilişkin Rudaw’a açıklama yapan Mahmur Kaymakamı Rizgar Muhammed, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyona ait savaş uçaklarının dün akşam bölgede örgüte ait sığınak ve barınakları bombaladığını doğruladı.

Bu sabah bölgede bulunan kırsal alanda yeni bir bombalamanın gerçekleştiğini kaydeden Muhammed, saldırı ile ilgili olarak şu bilgileri paylaştı:

 “Dün gece saat 21:00 sıralarında Kakaçoh Dağı’nın batı yakasındaki Geresor köyü civarında bulunan terör örgütü IŞİD’e ait sığınaklar ve barınaklar savaş uçaklarınca bombalandı. Bugün sabah saat 04:00 civarında yine Karaçoh Dağı’nın doğusundaki Çwargoman ve Alya Reş köyü kırsalı koalisyona ait savaş uçaklarınca bombalandı”

“Yahya Resul: Koalisyon Hemrin Dağı’nda IŞİD’e ait hedefleri vurdu”

Zaiyatla ilgili herhangi bir açıklama paylaşılmazken diğer tarafta, Irak Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Sözcüsü Tuğgeneral Yahya Resul, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, IŞİD karşıtı koaisyona ait F-16’ların Hamrin Dağı’nda IŞİD’e ait hedefleri bombaladığını duyurdu.

Yahya Resul’ün bu paylaşımını alıntılayan Koalisyon Sözcüsü Albay Wayne Marotto, operasyonların devam edeceğini söyledi.

Peşmerge ve Irak ordusu arasında belirlenen sınırlar üzerinde bulunan Karacoh ve Hamrin dağları, güvenlik boşluğu nedeniyle IŞİD mensuplarının gizlendiği bölgelerden biri durumunda.