image

PeyamaKurd Terör örgütü IŞİD’e yönelik Mahmur ilçesi yakınlarındaki Karaçox Dağı’nda bir araya gelen Peşmerge Güçleri ve Uluslararası Koalisyon yetkilileri, IŞİD’in gözle görülür bir hareketlilik içinde olduğunu açıkladı. 

Konuyla ilgili Uluslararası Koalisyon heyeti, Mahmur ilçesi yakınlarındaki Karaçox Dağı’nda Peşmerge Güçleri’ni ziyaret etti. 

Terör örgütü IŞİD’le mücadelenin ele alındığı görüşmede, Peşmerge Güçleri ve Koalisyon arasındaki işbirliği ve koordinasyonun önemine değinildi. 

Kürdistan basınına konuşan Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles Caggins, “Koalisyon olarak, IŞİD’in bölgede belirgin bir şekilde yayıldığına dair bilgi sahibiyiz” ifadesini kullandı. 

IŞİD’in bölgedeki hareketliliğine değinen Albay Myles Caggins, “Uluslararası Koalisyon, bu bölge ve tartışmalı bölgelerin savunulmasında ortak bir mekanizmanın kurulması gerektiğine inanıyor. Bu konuda Erbil ve Bağdat’ın yakınlaşmasına yönelik çaba harcıyoruz” sözlerine yer verdi. 

Öte yandan açıklamada buluna Gwêr-Mahmur Cephesi Komutanı Sirwan Barzani de terör örgütü IŞİD’in hareketliliğine dikkat çekerek, örgütün bir grup yabancı üyesinin bölgeye ulaştığını dile getirdi. 

Peşmerge Komutan Sirwan Barzani açıklamasında, “IŞİD teröristleri, örgütlenme aşamasını tamamladı. Örgütün bir grup yabancı üyesi bölgeye ulaştı” şeklinde konuştu.