image

PeyamaKurd - Uluslararası Koalisyon Ortak Koordinasyon Merkezi Komutanı David Williams, Erbil Havalimanı’na insansız hava araçları (İHA) ile gerçekleşen gerçekleşen saldırılar üzerinden önemli açıklamalarda bulundu.

Williams, saldırılar yoluyla Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne yönelik baskı kurulmak istendiğini belirterek, ABD’nin Kürdistan Bölgesi ile olan 30 yıllık müttefikliğinin bozulmak istendiğini söyledi.

K24’ün canlı yayın konuğu olan David Williams, “Onlar birkaç füze ve drone ile bizim ilişkilerimizi bozamazlar” dedi.

Kürdistan halkının çoğunluğu ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Uluslararası Koalisyon güçlerinin Kürdistan Bölgesi’nde kalmasını istediğini dile getiren Williams, Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki ortaklarıyla koordinasyon içerisinde olduklarını ve bilgi alışverişinde bulunduklarını belirtti.

“Kürdistan Bölgesi’nde İHA saldırılarına karşı koymak için ekip kuruldu”

Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki ortaklarıyla koordinasyon içerisinde olduklarını ve bilgi alışverişinde bulunduklarını kaydeden Williams, Kürdistan Bölgesi’nde drone saldırılarına karşı mücadele etmek için bir ekibin kurulduğunu belirtti.

Kürdistan Bölgesi’ndeki askeri üslerinde drone saldırılarına karşı koymak için bazı savunma sistemlerinin olduğunu ve Kürdistan Bölgesi güvenlik güçleriyle birlikte saldırılarının olmaması için her türlü çabayı gösterdiklerini bildiren Williams, bu çabanın, saldırılar gerçekleşmeden önce müdahale etme üzerine olduğunu ifade etti.

“Tüm dünya artık Kürtlerin dostu”

IŞİD karşıtı Uluslararası Koalisyon Komutanı konuşmasının bir bölümünde, “Artık sadece dağlar değil, tüm dünya Kürtlerin dostu ve Kürtler çok etkili bir güç” diye konuştu.

“Peşmerge’nin profesyonel bir güç olması için danışmanlık yapıyoruz”

Williams ayrıca, Peşmerge güçlerine her ay 20 milyon dolarlık destek verdiklerini ve Peşmerge’nin profesyonel bir güç olması için danışmanlık yaptıklarını vurguladı.

Irak ordusu ile Peşmerge güçleri arasında kurulan ortak koordinasyon merkezlerinin önemine değinen Williams, Peşmerge güçlerinin Peşmerge Bakanlığı çatısı altında birleştirilmesi sürecinde önemli ilerleme kaydedildiğini bildirdi.

Williams, bu amaçla ilgili olarak bir ekibin görevli olduğunu ve ortak merkezlerinin olduğunu ifade etti.