image

PeyamaKurd - Irak ve Suriye’deki Uluslararası Koalisyon Güçleri Genel Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Richard Bell, Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani tarafından kabul edildi.

Yapılan görüşmede, Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani de hazır bulunurken, Irak ve Suriye’deki son gelişmeler masaya yatırıldı.

Koalisyon Komutanı Bell görüşmede, Peşmerge güçlerinden övgüyle söz ederken, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Peşmerge Bakanlığı başta olmak üzere genel olarak attığı reform adımlarının önemine dikkat çekti.

"IŞİD saldırılarına karşı Peşmerge ile koordinasyon gerekli"

Richard Bell, Peşmerge’ye verilen desteğin önemine vurgu yaparak, terör örgütü IŞİD saldırılarına karşı Irak güçleriyle Peşmerge arasındaki koordinasyonun gerekliliğine değindi.

Ayrıca görüşmede Koalisyon Komutanı, bu çerçevede Kürdistan Bölgesi idaresinde olmayan Kürdistani bölgelerdeki ortak koodinasyon merkezlerinin işlevsel hale getirilmesinin olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti.

IŞİD suçlarına özel ceza mahkemesi vurgusu

Görüşmede desteklerinden ötürü Uluslararası Koalisyon güçlerine teşekkür eden Başbakan Mesrur Barzani, IŞİD’in ve genel olarak terörün bitirilmesi için terörün ortaya çıkmasına neden olan faktörlerin bitirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Başbakan, Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan IŞİD suçlarına özel ceza mahkemesi yasa tasarısının önemine vurgu yaparak, bunun IŞİD teröristlerinin cezalandırılması, adaletin sağlanması ve mağdurlara tazminat ödenmesine vesile olmasını ümit ettiğini dile getirdi.