image

PeyamaKurd- IŞİD’e karşı Uluslararası Koalisyon, “Peşmerge Güçleri ile gurur duyduklarını” ifade etti.

Uluslararası Koalisyon Komutan Yardımcısı General Walter Piatt, “Peşmerge Güçleri’ni her koşula hazırlıyoruz çünkü Peşmerge etkili güçlerden biri. ABD, IŞİD terörü sonrası döneme hazır olana kadar desteğini devam ettirecek” ifadelerini kullandı.

“Peşmergenin büyük rolü var”

Piatt bu merkez artık uluslararası koalisyonun kontrolünde diyerek şöyle devam etti, “Yardımları daha hızlı yapmamız için iyi oldu. Peşmerge Güçleri önemli tecrübelere sahip. Onlar her ihtimale karşı hazırlıklılar fakat daha iyi bir eğitime ve silahlara ihtiyaçları var. IŞİD’in yenilgiye uğratılmasında çok büyük rolleri oldu. Biz onlarla gurur duyuyoruz. Şimdi onları her koşula hazır hale getirmek için çalışıyoruz.”

Son olarak General Piatt, “Peşmergelere farklı silahlarla askeri araç desteğinde bulunduklarını ve bunlarla Peşmergelere eğitim verildiğini” vurguladı.

Eğitim merkezinin eski sorumlusu Albay Andrias Stenhaus ise, “IŞİD’in Irak’taki varlığı halen devam ediyor. Özellikle tartışmalı olan bölgelerde tehdit oluşturduklarının izleri mevcut. Bu bölgelerde siyasi bir çözüm geliştirilmeli. Bizler her olursa olsun Peşmergelerin tüm ihtimale hazır hale gelene kadar eğitimlerine devam edeceğiz” dedi.