image

PeyamaKurd - Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, Kürdistan Bölgesi’nin terörle mücadele kapsamındaki rolüne ilişkin övgüyle bahsetti. 

Erbil’de basın toplantısı yapan Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, “Koalisyon olarak Irak’ta kalmaya devam edeceğiz” diyerek, “IŞİD Kürdistan Bölgesi’ne yönelmek istediğinde kahraman Peşmerge’yle karşılaştılar. Yine, Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi’nin bu binada IŞİD’le mücadelede gözle görülür bir rolü vardı” dedi. 

Peşmerge IŞİD’le savaşan ilk güçtü”

IŞİD terörüyle mücadele çerçevesinde 2 bine yakın Peşmerge’nin şehit düştüğünü, 10 bine yakın Peşmerge’nin ise yaralandığını dile getiren Caggins, “O kadın ve erkekler Kürdistan’ın toprak bütünlüğünü korudu. Bayrağınızda yeşil ve kırmızı renk var. Kırmızı şehitlerin kanının sembolü olarak biliniyor. Onlar kendilerini feda ederek hayatı sembolize eden yeşile umudu geri getirdiler. Koalisyon, Kürtlerin verdiği bedelleri asla unutmayacak. Tarih de bunu gösteriyor ki Peşmerge IŞİD’e savaşan ilk güçtü” sözlerini dile getirdi.

Caggins ayrıca, Irak güvenlik güçlerine ve Peşmerge’nin güçlenmesi için yapılan reformlara da destek vermeyi sürdüreceklerini dile getirdi.