image

PeyamaKurd - Kürdistani bölgelerde yapılan operasyonlarla ilgili açıklamada bulunan Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, Uluslararası Koalisyon’a ait savaş uçaklarının, Kerkük’teki Vadi eş-Şam bölgesinde IŞİD teröristlerinin yer aldığı noktalara hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Operasyonlarla ilgili yazılı açıklamada bulunan Irak hükümetine bağlı Güvenlik Medya Ağı, Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerden Kerkük'te hava saldırılarının yapıldığını bildirdi.

Irak Güvenlik Medya Ağı'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Irak Ulusal İstihbarat Servisi’nden (INIS) alınan istihbarat bilgileri ve Ortak Operasyonlar Komutanlığı’nın talimatı ile Uluslararası Koalisyon’a ait savaş uçakları Kerkük’teki Vadi eş-Şam bölgesinde hava saldırıları gerçekleştirdi.

Bunun ardından Irak ordusundaki 45. Tugay’dan ortak bir kuvvet, INIS’nin Kerkük biriminde görevli ekip ile hedef alınan bölgeye giderek, 7 IŞİD unsurunun öldüğünü tespit etti. Söz konusu kişilerin kimlik ve örgüt içindeki görevleri incelenecek.”

Ayrıca açıklamada, operasyonun gerçekleştirildiği bölgeye giden ekiplerin, iki patlayıcı kemerin yanı sıra çok sayıda silah ve mühimmat bulduğuna değinildi.