image

PeymaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, ABD’nin Uluslararası Koalisyon Özel Temsilcisi John Godfrey ve beraberindeki heyet ile başkent Erbil’de bir araya geldi.

Kürdistan Bölgesi Başkan Neçirvan Barzani ile ABD’nin Uluslararası Koalisyon Özel Temsilcisi Godfrey, terör örgütü IŞİD’e ve aşırıcılığa karşı mücadelenin sadece askeri yönüyle yapılamayacağına vurgu yaparak, IŞİD’in ortadan kaldırılması için Peşmerge ile Irak ordusunun işbirliğine ihtiyaç duyulduğu konusunda hem fikir kaldı.

“IŞİD’in terör ve tehditleri” konuları görüşüldü

İkili görüşme ile ilgili Başkanlık sitesinden yapılan açıklamada, taraflar Irak’taki “IŞİD’in terör ve tehditleri” konularını değerlendirdi.

Neçirvan Barzani ile John Godfrey, IŞİD’in tamamıyla ortadan kaldırılması için, “özellikle güvenlik zafiyetinin olduğu bölgelerde Uluslararası Koalisyonun da desteğiyle Peşmerge ile Irak ordusu arasındaki işbirliği, yardımlaşma ve işbirliğini artıracak mekanizmalarının geliştirilmesi” konularında hem fikir kaldığına vurgu yapıldı.

Açıklamada söz konusu taraflar terör örgütü IŞİD saldırılarının devam etmesi, “Irak, Suriye, Orta Doğu, bölge ve hatta Afrika ülkelerinin güvenliği ve istikrarına yönelik gerçek bir tehdit ciddi bir tehlike olacağı konusunda da görüşlerini belirtti.

"Irak ordusu ile Peşmerge işbirliğine ihtiyaç var"

IŞİD’e ve aşırıcılığa karşı mücadelenin sadece askeri yönüyle yapılmayacağını belirten taraflar, IŞİD’in ortadan kaldırılması için Peşmerge ile Irak ordusunun işbirliğine ihtiyaç duyulduğu konusuna vurgu yaptı.

Açıklamaya göre, ABD’nin Erbil Başkonsolosunun da hazır bulunduğu görüşmede ayrıca IŞİD saldırıları sonucu mağduriyet yaşayanlara destek verilmesi ve yurtlarına geri dönmeleri konusunun yanı sıra, Irak’ta ABD güçlerine yönelik saldırılar, bölgenin istikrarı ve huzuru için daha fazla işbirliğinin sağlanması, Suriye’nin durumu ve ülkedeki Kürt meselesi ile önümüzdeki hafta Uluslararası Koalisyon Güçlerinde yer alan ülkelerin Dışişleri bakanlarının Roma’da gerçekleştirmesi öngörülen toplantı ele alındı.

Başbakan'dan Koalisyona Peşmerge'ye yönelik teşekkür

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani de John Godfrey ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Irak ve Suriye’deki son gelişmelerin konuşulduğu görüşmede IŞİD terör saldırılarına karşı mücadele çabaları masaya yatırıldı.

Söz konusu görüşmede, IŞİD’İn Irak ve Suriye’nin bazı bölgelerinde gerçekleştirdiği saldırılardan duyduğu endişeyi dile getiren John Godfrey, saldırılara karşı mücadele ve bölgenin istikrarı için Peşmerge ve Irak ordusuna verilecek desteğin önemine vurgu yaptı.

Başbakan Mesrur Barzani ise Peşmerge’ye verdiği desteğinden dolayı Uluslararası Koalisyon’a teşekkür etti.