image

PeyamaKurd - Peşmerge Bakanlığı yetkilileri, IŞİD karşı ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon yetkilileri ile Peşmerge güçleri ile ilgili reform sürecini masaya yatırdı.

ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon’un Kürdistan Bölgesi’ndeki güçlerinin komutanı Albay David Williams aralarında Alman askeri yetkililerin de bulunduğu heyetle birlikte Peşmerge Bakanlığı’nı ziyarette bulundu.

Peşmerge Bakanlığı Reform Sorumlusu Nebez Salah Sadik yapılan görüşmede, Peşmerge güçleriyle ilgili reform sürecindeki ilerlemelere ilişkin bilgi verirken, Uluslararası Koalisyon’dan reform sürecinin başarısı için daha çok destek verilmesi çağrısı yapıldı.

Peşmerge güçlerinin birleştirilmesine vurgu

Görüşmede henüz uygulanmamış reform projeleri için gerekli danışmanların görevlendirilmesine hazır olduklarını belirten Uluslararası Koalisyon Komutanı Albay David Williams ise, Peşmerge güçlerinin 70 ve 80 birliklerinin birleştirilmesi ve Peşmerge Bakanlığı çatısı altına alınmasının en önemli husus olduğunu kaydetti.

Koalisyon komutanı Williams, Uluslararası Koalisyon’un Peşmerge Bakanlığı ile Irak Savunma Bakanlığı arasında daha çok işbirliğini desteklemek için çalışmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Ayrıca heyet, Peşmerge Bakanlığı’nda reform süreciyle ilgilenen ekiplere daha çok destek vermeye hazır olduklarını da belirtti.