image

PeyamaKurd - Uluslararası Koalisyon Ortak Koordinasyon Merkezi Komutanı David Williams, Peşmerge’ye destek, verilen eğitim ve Peşmerge Güçleri’nin birleşmesine yönelik önemli açıklamalar yaptı.

Dawid Williams açıklamasında “Burada Peşmerge ile çalışmaktan çok mutlu ve gururluyum. Peşmerge Güçleri’ne, gıda, yakıt, cephane, silah ve araç yardımlarımız devam edecek” dedi.

K24’e konuşan Williams, Peşmerge Güçleri’nin birleşmesine vurgu yaparak “ABD, İngiltere, Almanya ve Hollanda’nın üzerinde çalıştığı 26 farklı paket var ve bazıları çok iyi geliştirilmiş. Bunun içerisinde  koordinasyon, lojistik ve ulusal bir güç konusunda  ilerleme kaydedildi. Ancak Peşmerge Güçleri’nin tam olarak birleşmesi için tek taraflı bir siyasi talep ve karar gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Yapılan yardımlar Irak ordusuna kıyasla çok az”

Peşmerge Güçleri’ne yapılan yardımlar hakkında da bilgi veren Koalisyon’un Merkezi Komutanı, “Burada Peşmerge ile çalışmaktan çok mutlu ve gururluyum. Peşmerge Güçleri’ne, gıda, yakıt, cephane, silah ve araç yardımlarımız devam edecek. Ayrıca yine yardım çerçevesinde Peşmerge'ye ayda 20 milyon dolar yardım sağlıyoruz”  ifadesini kullandı.

Uluslararası Koalisyon Ortak Koordinasyon Merkezi Komutanı, Peşmerge Güçleri’ne yapılan yardımların Irak ordusuna yapılan yardımlara göre çok az olduğunu ifade ederek, “Biz ABD, İngiltere, Almanya ve Hollanda konsoloslukları olarak Peşmerge’nin reform sürecinin sağlamlaştırılması konusunda uluslararası bir danışma ekibi oluşturduk" şeklinde konuştu.

Müttefiklerimizle birlikte Peşmerge Güçleri’nin modernizasyonu için çalışıyoruz, diyen Williams, “2016 yılından bu yana Peşmerge’ye yaklaşık 1 milyar dolarlık yardımda bulunduk ve bunun büyük bir kısmı mali yardım olup aynı zamanda; silah, yakıt, araç ve diğer yardımları da içeriyor. Ve yardım etmeye de devam edeceğiz” dedi.