image

PeyamaKurd - Yarın Kerkük’te Irak ordusu ile ortak operasyon odasına katılacak olan Peşmerge Güçleri’ne ilişkin Uluslararası Koalisyon Güçleri bir açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabı üzerinden Peşmerge Güçleri’nin Kerkük’te yer alacağı ortak operasyon odasına ilişkin bir paylaşımı alıntılayarak açıklama yapan Uluslarası Koalisyon Sözcüsü Albay Wayne Marotto, “Peşmerge subayları Pazar gününden itibaren Kerkük'teki K1 üssünde görev yapacak” dedi.

Ortak operasyon odasının doğrudan Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin gözetiminde yapılacağını belirten Marotto, Peşmerge ile Irak ordusu arasındaki ortak merkezlerin sadece terör örgütü IŞİD’e karşı kurulmuş olduğunu belirtip, koordine ve istihbarat toplayacağını sözlerine ekledi.

Irak’taki güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Peşmerge Komutanlığı’nın bir ve ikinci Tugay’ında yer alan sekiz subay yarın Kerkük’teki operasyon odasına katılacak.

Güvenlik kaynaklarının iddialarına göre Ağustos ayına kadar Kerkük Valiliği’nce iki Peşmerge tugayının görevlendirileceği, Peşmergelerin her şey yolunda gitmesi halinde kademeli olarak Kerkük’e geri döneceği öne sürüldü.