image

PeyamaKurd - IŞİD’le Mücadele Koalisyon Güçleri, IŞİD’le mücadelede Peşmerge Güçleri ve DSG’ye yardımların sürdürüleceği duyurdu. 

Koalisyon, Washington’da bugün toplantı sonunda yaptığı açıklamada, Rojava'da bulunan güçlerin daha dikkatli davranarak, IŞİD’in bölgede güçlenmesini engellemesi gerektiği ifade edildi. 

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Rojava’daki tüm güçlerin IŞİD’in terör saldırılarına karşı daha dikkatli olması gerekiyor. Koalisyon tarafından IŞİD’e karşı kazanılan kazanımların korunması gerekiyor. Bölgedeki tüm güçlerin güvenlik boşluğuna mahal vermemesini aksi halde IŞİD’in oluşacak güvenlik boşluğundan faydalanması söz konusudur. IŞİD’le bağlantılı kişilere yönelik operasyonların sürmesi özellikle de Suriye’nin kuzeyinde yabancı uyruklu teröristlerin yakalanması oldukça büyük önem taşıyor.” 

Ayrıca açıklamanın devamında Irak, Kürdistan Bölgesi ve Suriye’de IŞİD’le mücadelede müttefik güçlere askeri eğitimin süreceği belirtilerek, “IŞİD’in tamamıyle yok edilmesi için gereken tüm çabanın gösterilmesine yönelik çabanın sürdürülmesine bağlı kaldığımızı bir kez daha yeniliyoruz. Müttefiklerimize IŞİD’le mücadelede gereken askeri ve insani lojistik yardımı sürdüreceğiz. IŞİD’in bulunduğu bölgelerde askeri eğitimlerin yanı sıra danışmanlarımızın varlığı devam edecek” sözlerine yer verildi.