image

PeyamaKurd - Açıklamada bulunan Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, 2019 yılında 10 bin Peşmerge’nin eğitiminin tamamlandığını ifade etti. 

Peşmerge’ye yönelik eğitimlere ilişkin açıklamada bulun terör örgütü IŞİD’le mücadele amacıyla Uluslararası Koalisyon bünyesinde kurulan Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekatı (CJTF-OIR) Sözcüsü Albay Myles B. Caggins şunları dile getirdi: 

“2019 uluslararası Koalisyon bileşenlerinin güçlü bir koordinasyonunun olduğu yıldı. 2019 yılında 10 bin Peşmerge’ye eğitim vermeyi başardık. Eğitimler değişik alanlarda oldu. Silahların kullanımı, çatışma, sağlık eğitimleri ve istihbarat edinme eğitimleri gibi farklı alanlarda eğitimler tamamlandı.” 

Peşmerge, 10 IŞİD’liyi yakaladı 

Caggins açıklamalarında IŞİD’e yönelik operasyonlara değinerek, “2019’da iyi bir çaba gösterdik ancak IŞİD halen aktif. Geçtiğimiz hafta Peşmerge, 10 IŞİD’liyi yakaladı. Bu, IŞİD’in halen aktif olduğunu gösteriyor. 

Koalisyon iyi bir çaba gösteriyor ama işler bir yılda tamamlanacak durumda değil. IŞİD’in bazı bölgelerde yeniden aktif olduğunu görüyoruz. Peşmerge ile Irak Ordusu arasında güçlü bir koordinasyon olmasını ve bazı bölgelerde IŞİD’in harekete geçmesini önlemelerini umuyoruz. 

Krismis (Noel) Bayramı dolayısıyla Kürdistan halkını kutluyorum. Biz sizin misafiriniziz ve iyi misafirler olmak istiyoruz. ABD’ye döndüğümüzde güzel anılarla döneceğiz. Kürdistan’da güzel bir süreç geçirdik.”