image

PeyamaKurd - Peşmerge Bakanlığı'na yönelik yardımlarda bulunan Uluslararası Koalisyon, yeni askeri araç konvoyunu Peşmerge güçlerine teslim etti.

Askeri yardımların yer aldığı Hummer, askeri ambulans ve askeri lojistik taşıyan araçlardan oluşan destek konvoyu Peşmerge güçleri tarafından Uluslararası Erbil Havalimanı’ndan teslim alındı.

"Peşmerge'ye askeri teslimatlar sürecek"

Uluslararası Koalisyon Ortak Koordinasyon Merkezi Komutanı David Williams, K24’e yaptığı değerlendirmede, Peşmerge’ye desteklerinin devam edeceğini ve daha çok askeri kargoların Peşmerge’ye teslim edileceğini dile getirdi.

Peşmerge’ye silah ve askeri giyim desteği de göndereceklerini belirten David Williams, terör örgütü IŞİD’in varlığını sürdürdüğünü ve Peşmerge gönderilen destekle IŞİD’in tümüyle ortadan kaldırılmasını hedeflediklerini belirtti.

Koalisyondan 12,5 milyon dolarlık askeri destek

Koalisyon Merkez Komutanı Williams, Peşmerge’ye gönderilen son destek konvoyunun 12 buçuk milyon dolar değerinde olduğunu dile getirerek, şimdiye kadar Peşmerge ve Irak ordusuna 400 milyon dolar değerinde destek sunduklarını kaydetti.

David Williams Kürdistan basınına yaptığı açıklamada, Peşmerge’ye bağlı 12 tugaya önümüzdeki 18 ay boyunca desteklerinin süreceğini vurgulayarak, IŞİD’in varlığının bölge için tehlike olmaya devam olduğunu dile getirdi.

Ayrıca terör örgütü IŞİD’le mücadele çerçevesinde Peşmerge’ye gönderilen destek konvoyunda, 98 askeri aracın yanı sıra çok sayıda Hummer, ambulans ve askeri ihtiyaçlar yer aldı.