image

PeyamaKurd - Kürdistani bölgelerle ilgili yapılan açıklamaya göre, Peşmerge ve Irak ordusu arasında oluşturulacak 2 ortak tugayın Kerkük ve Tuzhurmatu’ya yerleştirilmesi kararlaştırıldı.

Peşmerge Güçleri'nin Irak ordusu ve Peşmerge ortak tugayındaki temsilcisi Şiwan Şemiran, K24'e yaptığı açılamada, 16 Ekim 2017’nin ardından ilk defa Kürdistani bölgelerdeki bazı noktalara gittiğini ve gittiği noktalara Peşmerge ve Irak ordusunun birlikte yerleşeceğini dile getirdi.

"Kürdistani Bölgelerde 2 ortak tugay kurulacak"

Peşmerge ve Irak ordusundan oluşan 2 ortak tugayın kurulacağını kaydeden Şemiran, bu tugayların Kerkük ve Tuzhurmatu’ya yerleşerek, söz konusu bölgelerin terör saldırılarından koruyacağını ifade etti.

16 Ekim 2017’de Peşmerge’nin Kerkük ve diğer Kürdistani bölgelerden çıkmasının ardından tekrar aynı bölgelere girip Kürdistani bölgeleri koruması ve terör örgütü IŞİD saldırılarına karşı mücadele etmesi için bekleniyor.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile Uluslararası Koalisyon, geçtiğimiz süre içerisinde güvenlik boşluğunun olduğu bölgelerin Peşmerge ve Irak ordusu tarafından ortak bir şekilde korunması konusunda ısrarcı olmuştu.