image

PeyamaKurd - Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Müzakere Heyeti Üyesi Bengin Rekani, KDP’nin Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile ortak cumhurbaşkanı adayı üzerinde anlaşmaya varamadıklarını açıkladı.

Rekani, partisinin Irak Cumhurbaşkanlığı makamını kendi hakkı olarak gördüğünü ifade ederek, Irak'ta erken seçim yapılması konusunda diğer siyasi partilerle ortak anlayış içerisinde olduklarını söyledi.

Rekani, KDP’nin Irak cumhurbaşkanlığını kendi hakkı olarak gördüğünü ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile ortak bir aday üzerinde mutabık kalamadıklarını söyledi.

KDP ve KYB’nin Bağdat'ta hükümeti nasıl yönetecekleri ve iki taraf arasındaki ortaklık konusunda iyi görüşmeler yaptığını söyleyerek, cumhurbaşkanlığı için ortak aday belirlemeyi tartışma noktasına gelmediklerini söyledi.

İki tarafın da cumhurbaşkanını seçmek için ortak bir adayla Irak Parlamentosu’na girmek istediğini dile getiren Rekani, "Seçimleri kazanan ve Irak Parlamentosu’nda çoğunluğu elde eden KDP, cumhurbaşkanlığını kendi hakkı olarak görüyor” diye belirtti.