image

PeyamaKurd - KDP yetkilileri, Mesrur Barzani'nin Kürdistan Hükümeti kabinesini kurmak için görevlendirildikten sonra, yasama sürecinin bitiminden önce kabinesini açıklayacağını açıkladı.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Yürütme Üyesi Hoşyar Siweyli yaptığı açıklamada, “Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), ayın 28'inde Kürdistan Bölge Başkanının seçilmesi ve sonrasında, hükümet kabinesini oluşturmak için, hükümet başkanın yetkilendirilmesi anlaşmalarına bağlı olduklarını açıkladı. Bölge Başkanı'nın göreve başlaması nedeniyle özel bir tören yapılacak. Bu tören hazırlığı için bir heyet kuruldu ve bu heyet şimdiden bu hazırlıklara başlayacak. Yeni Başkan için yapılacak törene katılacak davetlilere, davetiye gönderilecek” ifadesini kullandı.

Kürdistan basınına açıklamada bulunan KDP’li yetkili, yasama süreci tamamlanmadan önce Mesrur Barzani'nin yeni hükümet kabinesini açıklayacağını, zaten yeni hükümet kabinesinin kurulmasının önünde herhangi bir engelin olmadığını ve KDP'nin de bu hazırlıklarla uğraştığını belirtti.

Diğer taraftan KDP Politbüro Danışmanı Arif Ruşdi ise, “Hükümet kurma çalışmaları yasaların belirlediği şekilde sürdürülecek. Daha sonra Parlamento toplanacak ve isimleri netleşmiş adaylar Kürdistan Bölge Başkanlığı için yarışacak, en çok oyu alan kişi Başkan olacak” şeklinde açıklamada bulundu.