image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'deki saldırıya yönelik açıklamada bulunan KDP Sözcüsü Mahmud Muhammed, saldırıyı gerçekleştiren grubun Haşdi Şabi’nin imtiyazını kullandığını ifade etti.

Kürdistan Demokratik Partisi (KDP), başkent Erbil'e dün düzenlenen roketli saldırıdan Haşdi Şabi çatısı altındaki bir grubu sorumlu tuttu. 

Saldırı ile ilgili yazılı açıklamada bulunan KDP Sözcüsü Mahmud Muhammed şu ifadelere yer verdi:

"Yasa dışı, kendinden geçmiş ve Haşdi Şabi'nin imtiyaz ve imkanını kullanıp, onun çatısı altında yer alan bir grup, Kürdistan Bölgesi'nin istikrarını bozmak için birkaç roketle korkakça Erbil kent merkezini hedef aldı."

KDP'den Irak, Koalisyon ve ABD'ye soruşturma çağrısı!

KDP Sözcüsü, saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirterek, Irak merkezi hükümeti, Uluslararası Koalisyon güçleri ve ABD'ye olayı kınamanın yanı sıra ivedilikle soruşturma başlatmaları çağrısı yaptı. 

Sözcü Muhammed, bu tür saldırıların kaç defadır tekrarlandığını kaydederek, saldırıların sorumlularının cezalandırılmamasından ötürü terör eylemlerini tekrarlama cüreti bulduklarını kaydetti.

Ayrıca açıklamada, saldırının Kürdistan Bölgesi’ndeki gelişmişliği ve halkın huzurlu yaşamöını hedef aldığını vurgulayan Muhammed, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve güvenlik krumlarına desteklerinin tam olduğunu belirtti.