image

PeyamaKurd - KDP Ulusal ve Kürdistani İlişkiler Ofisi Sorumlusu Ali Hüseyin, Kürdistan Bölgesi sınırları içerisindeki PKK varlığına tepki göstererek, Peşmerge Güçleri’ne gerçekleştirilen saldırılar ve Şengal Anlaşması’nın önünde yaratılan engeller hakkında açıklamalarda bulundu.

PKK’nin mücadele sahası olarak gördüğü Kuzey Kürdistan’ı bıraktığını belirten Ali Hüseyin, “PKK Kürdistan hasımlarının elindeki sopaya, düşmanların plan kurucuna dönüşmüş” dedi.

PKK’nin kuruluş amacına dikkat çeken Ali Hüseyin değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

“PKK’nin kuruluş amacı mücadeleyse, neden Kuzey Kürdistan’daki milyonlarca Kürt’ü bıraktı ve bu insanların haklarını sormuyor? Aynı zamanda hedefi mücadeleyse, Kuzey Kürdistan topografyası, Kürdistan Bölgesi coğrafyasına oranla onlarca dağ ve vadi içeriyor.”

K24'e konuşan Ali Hüseyin, PKK’nin Kürdistan Bölgesi’ni zayıflatmak isteyen bölgesel güçlerin planlarını uygulamaya koyduğunu belirterek, “PKK’nin kuruluş amacı halen belli değil, neden kuruldu, amacı ne? Bütün siyasetçilerin PKK’yle ilgili okumaları, onların Kürtlere ve Kürdistan’a karşı ajandayı uygulamak olduğunu açıkça ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

“Şengal Anlaşması Erbil ve Bağdat’ın çıkarlarını gözetiyor”

Geçen sene Kürdistan Bölgesi ile Irak hükümeti arasında varılan Şengal Anlaşması hakkında da değerlendirme yapan KDP’li yetkili konuyla ilgili şu şekilde konuştu:

“Bu anlaşma Birleşmiş Milletler gözetiminde Kürdistan Bölgesi ile Irak’ın çıkarları gözetilerek yapıldı. Bu anlaşmanın yapılmasına karşı çıkanların ajandasını şimdilerde PKK uyguluyor. Söz konusu ajandanın kaynağının hangi bölgesel taraf olduğu da açık ve nettir. Bu da zarar vermek dışında Kürdistan Bölgesi’ne hiçbir fayda sağlamıyor.”