image

PeyamaKurd - Kürdistan Demokrat Partisi KDP’li Bilind İsmail, Kürdistan Bölgesi Başkanı’nın gelecek hafta seçileceğini, 10 Haziran'da da göreve başlayacağını ifade etti.

Kürdistan basınına açıklamada bulunan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) 16’ncı Şube Sorumlusu Bilind İsmail, Kürdistan Bölgesi Başkanı’nın gelecek hafta seçilmesinin ve yemin etmesinin beklendiğini belirtti.

Gelecek hafta seçilmesi ve yemin etmesi beklenen Kürdistan Bölgesi Başkanı’nın 10 Haziran’da da göreve başlayacağını dile getiren Bilind İsmail, “Kürdistan Başkanı seçildikten sonra kabineyi kurması için başbakanı görevlendirecek. Başbakan’ın da 20 Haziran’da göreve başlaması ve eğer hükümette yer alacak partiler de adaylarını o tarihe kadar netleştirebilirse, kabinenin bir hafta içerisinde kurulmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Bilind İsmail açıklamasında, “KDP’de aday belirleme çalışmaları çok hızlı ve kolay ilerliyor ancak anlaşılan o ki diğer partilerde aynı durum söz konusu değil” dedi.

Öte yandan ise Kürdistan Bölgesi Başkanlığı için 5 isim aday oldu. KDP’nin adayı Neçirvan Barzani’nin başkanlık için ismi öne çıkıyor. KDP'nin yeni kabinede başbakanlık için adayı ise Kürdistan Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani.