image

PeyamaKurd - 10 Ekim'de Irak genelinde yapılan parlamento seçimlerinin ardından KDP, yeni dönemde Irak Anayasası'nın 140’ıncı Maddesinin uygulanması için Kürtlerin birliğinin gerekli olduğuna dikkat çekti.

Bugün başkent Erbil'de Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbürosu Başkan Mesud Barzani başkanlığında toplandı.

KDP'den seçimlere katılan halka teşekkür!

KDP toplantısının ardından parti tarafından yapılan açıklamada, seçim sürecine katılımlarından ötürü halka teşekkür edilerek, KDP’nin gelecekteki gerekli adımlar için koordinasyon, karşılıklı anlayış ve ittifaklar üzerine çalışmakta olduğu vurgulandı.

Kerkük ve Kürdistan Bölgesi idaresinde olmayan Kürdistani bölgelerde yaşayan halka KDP adaylarına verdikleri destekten ötürü teşekkür edilen açıklamada, Irak’ın hassas bir süreçten geçtiği ve KDP’nin Irak federal yönetiminin modern bir şekilde dizayn edilmesi gerektiğini düşündüğü kaydedildi.

"140’ıncı Madde'nin uygulanması için Kürtlerin birliği gerekli"

Açıklamada, Şengal, Xaneqin, Mexmur, Zumar, Ninova Ovası halkına da teşekkür edilerek, Irak’taki sorunların anayasal çerçevede çözülmesinin istikrar ve toplumsal barışa neden olacağı vurgulandı.

Ayrıca açıklamada, Kürtlerin birlikte hareket etmesinin önemine vurgu yapılarak, Kürdistan halkının meşru haklarının elde edilmesi ve 140’ıncı Madde'nin uygulanması için Kürtlerin birliğinin gerekli olduğuna dikkat çekildi.