image

PeyamaKurd - İngiltere'ye bir dizi ziyarette bulunan Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, başkent Londra'da İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Başbakan Mesrur Barzani, yapılan görüşmeyle ilgili sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Başbakan Johnson’la güçlü ortaklığımızın potansiyeli hakkında görüş alışverişinde bulunmak harikaydı” ifadesini kullandı.

Başbakan, söz konusu görüşmede Irak’taki ve bölgedeki son gelişmelerin ele alındığını söyleyerek, Kürdistan Bölgesi ile İngiltere arasındaki ilişkilerin de konuşulduğunu ifade etti.

"Erbil-Bağdat sorunlarının çözümüne destek olacağı"

Johnson ile görüşmede Başbakan, “Kürdistan Bölgesi halkıyla dostluğu için kendisine teşekkür ederim” açıklamasında bulundu.

Başbakan, ortak gündemi paylaştıklarını kaydederek şu sözlere yer verdi:

“İngiltere Başbakanı, ülkesinin Kürdistan Bölgesi’ne her alanda yardım etmeye hazır olduğunu tekrarladı. Ayrıca Kürdistan Bölgesi ile federal hükümet arasındaki sorunların anayasal temelde çözülmesine de destek olacağını belirtti."

Başbakan Mesrur Barzani de İngiltere ziyaretinin önemli bir dönemde gerçekleştiğini vurguladı.

"Kürdistan’la çok iyi ilişkilerimiz var”

Johnson, görüşmenin basına açık bölümünde gazetecilere değerlendirmelerde bulunarak, “Sayın Mesrur Barzani’yi ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Kürdistan’la çok iyi ilişkilerimiz var” dedi.

Ayrıca Başbakan Johnson ise, IŞİD’le savaş döneminde Londra Belediye Başkanı iken Kürdistan Bölgesi’ne ziyarette bulunduğunu anımsattı.