image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'de Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani tarafından kabul edilen İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Marina Serini, İtalya Dışişleri Bakanı’nın  Neçirvan Barzani’yi Roma'ya davet ettiğini belirtti.

Yapılan görüşmede İtalya ile Kürdistan Bölgesi ve Irak arasındaki ilişkilerin yanı sıra, Irak siyasetindeki son gelişmeler, Erbil-Bağdat ilişkileri, Kürdistan Bölgesi’nin iç durumu, terör tehlikesi ve IŞİD’in hareketliliği konuşuldu.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani görüşmede, İtalya ile ilişkilerini geliştirmek istediklerini belirterek, terörle mücadelede verdiği insanı destekten ötürü İtalya’ya teşekkür etti.

Neçirvan Barzani'ye Roma daveti!

Görüşmede taraflar, Irak’ta siyasi, güvenlik ve ekonomik istikrarın olmasının önemine vurgu yaparak, Iraklı tarafların karşılıklı anlayış içerisinde olması ve yeni hükümetin kurulması için çaba sarf edilmesinin önemine dikkat çekti.

İtalya Dışişleri Bakanı’nın Kürdistan Bölgesi Başkanı’na gönderdiği Roma davetini sunan İtalyan diplomat Serini, ülkesinin Kürdistan Bölgesi ve Irak’a büyük önem verdiğini kaydetti.

Ayrıca görüşmede İtalya’nın Bağdat Büyükelçisi ve Erbil Başkonsolosu’nun da hazır bulunurken İtalya’nın Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta kültürel alandaki çalışmaları hakkında bilgi verilirdi.