image

PeyamaKurd - Sosyolog-yazar İsmail Beşikçi, PKK’nin Peşmerge Güçleri’ne düzenlediği saldırılar hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Peşmerge Güçleri’nin şehit olmasına neden olan saldırılara karşı PKK’ye tepkisini dile getiren İsmail Beşikçi, “PKK, KDP’ye, Kürdistan’ı istediği için, Kürdistan’ın gerçekleşmesi doğrultusunda çaba harcadığı için saldırmaktadır. 25 Eylül 2017 Referandumunu,  daha sonra gelişen süreci, 16 Ekim 2017 sabahını unutmamak gerekir” dedi.

Beşikçi, “PKK’nin Peşmerge Güçleri’ne saldırısının hiçbir meşru temeli, dayanağı yoktur. Bu Kürdistan Bölgesi Yönetimi’ni tanımamak, Kürdistan Bölgesel Yönetimi statüsünü tanımamak, hatta bunu yıkmaya çalışmak anlamına gelir” şeklinde konuştu.

“Kürdistan’ı bölmek isteyen tüm olgular Filistinli Arapların devlet kurmasını savunuyor”

Saldırıları, Kürtlerin devletsel kazanımları kapsamında değerlendiren Beşikçi şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Kürtleri, Kürdistan’ı bölen, parçalayan, paylaşan devletlerin hepsi de Kürt devleti kurulmasına karşıdır. Kürtlerin devletleşmesine karşıdır. PKK Kürt devletine karşı olmakla, bölge devletlerinin bu çıkarları doğrultusunda çaba harcamaktadır. Kürdistan’ı bölen parçalayan, paylaşan devletlerin hepsi de Filistinli Arapların devlet kurmasını savunmaktadır, teşvik etmektedir. PKK de Filistinli Arapların devlet kurmasını savunmaktadır. PKK de Filistinli Arapların devlet kurmasını teşvik etmekte ama Kürtlerin devletleşmesine karşı durmaktadır.”

“Bugün, uluslararası anti-Kürt nizam devam etmektedir”

K24’e açıklamalarda bulunan Kürt dostu sosyolog-yazar Beşikçi, “Bugün uluslararası anti-Kürt nizam devam etmektedir. Bölgesel anti-Kürt nizam, bütün yoğunluğuyla devam etmektedir. Bu süreçte PKK Peşmerge’ye saldırılarıyla bölgesel anti-Kürt nizam içinde bir birim olarak değerlendirilebilir. Uluslararası anti-Kürt nizam, 1920’lerde Kürdistan’ın bölünmesini, parçalanmasını, paylaşılmasını sağladı. 1950’lerde bölgesel anti-Kürt nizam gelişmeye, güçlenmeye başladı” ifadesini kullandı.

“Ahmet Türk’ün saldırıya ilişkin tek bir kelimesi yok”

Eski Mardin Belediye Başkanı ve HDP’li vekil Ahmet Türk’ün geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaları da eleştiren Beşikçi şu ifadeleri kullandı:

“Milliyetçi cephenin Kürtlerin nefes almaması için her yola başvurduğunu fakat bu siyasetin ömrünün çok uzun olmadığını söyleyen Ahmet Türk, Mesud Barzani'ye ‘Kürtler artık kardeşlerine asla silah çekmeyecek’ sözünü hatırlattı. Ahmet Türk’ün Mesud Barzani’ye sözünü hatırlatması güzel. Ama son birkaç aydır yaşananları hatırlamak, unutmamak da gerekir. PKK planlar, keşifler yaparak, pusular kurarak Peşmerge’ye saldırıyor, Peşmergeleri şehit ediyor. Ama Ahmet Türk’ün uzun açıklamasında buna ilişkin tek bir cümle hatta tek bir kelime bile yok. Ahmet Türk’ün bu tutumu çok şaşırtıcı…”