image

PeyamaKurd - Germiyan bölgesinde Peşmergelerin oradan ayrılmasını fırsat bilen IŞİD terör örgütü, bölge halkını huzursuz etmeye ve bölgede yer yer çatışma çıkarmaya başladı. Peşmerge Güçlerinin 16 Ekim olaylarından sonra Germiyan bölgesinden çekilmesiyle bölgede terör örgütü IŞİD’in saldırılarının artmasından dolayı, bölgede yaşayan Kürtler yine zor günler yaşıyor.

IŞİD mensupları tarafından 6 Haziran’da gece 01.00 sıralarında Hanekin’e bağlı Cebera ilçesinin Aşokan ve Gılabat köylerine geniş kapsamlı bir saldırı yapmıştı.

Bölgede IŞİD mensuplarının havan topu kullandığı saldırı, Peşmerge Güçleri ve gönüllüler tarafından püskürtülürken, bir sivil yaralanmıştı.

Peşmerge Güçleri 136. Tugay komutanlarından Burhan Namık, Kürdistan Ulusal yayınına yaptığı röportajda, Peşmerge Güçleri’nin çekilmesinden sonra bölgede ciddi bir güvenlik sorunu ortaya çıktığını dile getirdi.

Irak Ordusu’nun bölgeyi savunamadığını belirten Komutan Burhan Namık, “Özellikle geceleri bölgeyi koruyamıyorlar. Bölgede ciddi güvenlik zaafiyeti var. Halkı savunamıyorlar. Tüm bu sebepler IŞİD’in hareketlenmesine sebep oluyor” şeklinde vurguladı.

Germiyan’dan göç etmek zorunda kalan Kürt halk, Kürdistan Hükümeti ve Peşmerge Güçleri’nden yardım istiyor. Vatandaşlar Peşmerge Güçleri’nin bölgeye dönmemesi halinde sorunların derinleşeceğine ve göçün artacağından endişe ediyor.

Bölgede yaşayan göçzedelerden Fatih Semen K24’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi, “Peşmerge Güçleri dönmezse bölge halkı evlerini terketmek orunda kalacak ve yeni bir göç dalgası başlayacak.”

Göçzedelerden Dayıka Muhammed adlı bir kadın ise, birkaç gün önce DAİŞ saldırılarının püskürtülmesinde etkili olan Peşmerge Güçleri ve gönüllülere teşekkür ederek, “Onlar olmazsaydı, DAİŞ hepimizi yakalayıp kafalarımız keserdi” diye konuştu.

Diyala’ya bağlı olan Cebare ilçesi 16 Ekim olaylarından sonra Iraklı güçlerin kontrolüne geçti. İlçede güvenlik zaafının yaşandığı ve DAİŞ saldırılarında artış gözlendiği belirtiliyor.