image

PeyamaKurd - İran’ın Kürdistan’a akan akarsuları kesmesi sınır bölgelerinde su sorunu yaşanmasına neden olurken, durum, Kerkük’te tarımsal faaliyetlerin durdurulmasına neden oldu.

İran, Doğu Kürdistan’ın Serdeşt bölgesinde yaptığı barajı doldurmaya başlaması ile birlikte Kürdistan Bölgesi’ne gelen Küçük Zap (Zêyê Biçûk) suyunu kesmesi ile birlikte Kürdistan Bölgesi’ndeki birçok yerde içme suyu ve tarım sulamasında ciddi sıkıntılar baş gösterdi.

Bölgedeki ulusal bir televizyona konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kerkük Su Kaynakları Sorumlusu Şihap Hekim, Kerkük’ün su ihtiyacının yüzde 90’ını karşılayan Küçük Zap suyunun kesilmesinin büyük sorunlara neden olacağını dile getirdi.

Tarımsal faaliyetler yasaklandı

Şihap Hekim, Küçük Zap’ın kesilmesinin Kerkük’ün su ihtiyacının karşılandığı Dokan Barajı’nı devre dışı bırakacağını belirterek, “Yetkililer, bundan dolayı Kerkük’te içme suyu sorununun ortaya çıkmaması için tarımsal faaliyetleri yasaklama kararı aldı” diye konuştu.

Su sorununu ele alan Yetkililer, İran’ın su kesme politikasının devamı halinde büyük bir insani felaket yaşanabileceğine dikkat çekiyor. İran tarafının Küçük Zap Suyu’nu kesmesi, Süleymaniye’nin Qeladize ilçesinde de su sorunu yaşanmasına yol açtı.

Kürdistan’daki su sorununa dair Kürdistan Baraj ve Su Depoları Genel Müdürlüğü, “Küçük Zap’ın su akış miktarının 1/6 oranında arttırılması gerektiği bir dönemdeyiz, suyun kesilmesinin zamanı değil” açıklamasını yapmıştı. Tarım ve Su Kaynakları Bakanlığı da Qeladize’de içme suyu sorununun baş gösterdiğini bildirdi.

Kürdistan Hükümeti devrede

Öte yandan konuya dair Kürdistan Hükümeti; Tarım ve Su Kaynakları Bakanı Vekili Rebaz Hemlan ile Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani’nin, İran Başkonsolosluğu ve ilgili birimlerle irtibata geçtiğini, sorunun çözülmeye çalışıldığını ifade etti.

İran geçen yıl yaz döneminde de Zap’ı kesmiş ve bölgede ciddi soruna neden olmuştu. Küçük Zap nehri, Doğu Kürdistan (Rojhılat) topraklarından Güney Kürdistan sınırlarına uzanıyor.