image

PeyamaKurd - Tahran yönetimi, Kürdistan Bölgesi'ne yönelik yapılan saldırılar, ülkedeki protestolar ve Doğu Kürdistan'daki (Rojhilat) Kürt örgütlerin silahlandırılmasını ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne bir mektup gönderdi.

BMGK, İran'da artan protestolarda göstericilere sert müdahalede bulunduğu ve Kürdistan Bölgesi toraklarına saldırdığı gerekçesi ile İran'a tepki göstermişti. İran ise buna karşılık bir mektup gönderdi.

Tahran yönetiminin BMGK'ya gönderdiği mektupta, bölgedeki Kürt örgütlerin son zamanlarda faaliyetlerinin arttığını ileri sürerek, bu örgütlerin “eylem planlama hazırlığında olan grupları silahlandırmak için İran topraklarına büyük miktarda kaçak silah taşıdığı” iddia etti.

Kürdistan Hükümeti, kaçak silah iddiasını yalanlamıştı!

Söz konusu bu iddiaya karşılık daha önce Kürdistan Bölgesi Hükümeti, konuya dair yayımlanan haberlerin tamamen yalan olduğunu duyurmuştu.

Ayrıca mektupta İran’ın, Irak askeri güçlerinin iki ülkenin uluslararası sınırlarında bulunması gerektiğini belirtildi.

Mektupta, Irak hükümetinin bu talepleri kabul edip “Kürt örgütlerinin silahsızlandırılması için” çalışacağına dair taahhütte bulunduğuna vurgu yapılırken, bugüne kadar bu anlaşmanın uygulanması için etkili bir önlem alınmadığı ve anlaşmanın uygulanması gerektiği kaydedildi.