image

PeyamaKurd- Başkan Mesud Barzani, problemlerin çözümü için Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’ye her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Başkan Mesud Barzani’nin Abdulmehdi’yle yaptığı görüşme sonrası iki isimden açıklama geldi.

Başkan Barzani, “Bu ziyareti, Sayın Adil Abdulmehdi’yi kutlamak için gerçekleştiriyorum. Köklü ilişkilerimiz var ve birçok sorunu birlikte aştık. Rejimin çöküşünden önce ve sonra birlikte çalıştık. Bütün engellere rağmen, Adil Abdulmehdi’nin, yeni Irak’ın temellerinin atılmasında etkili rolü oldu” ifadelerini kullandı.

Kürdistan ve Irak arasındaki İlişkileri ileriye taşımak ve sorunların tamamını çözmek için gelecekte de birbirlerine daha çok yardım edeceklerini belirten Başkan Mesud Barzani “Ebu Haşim hükümeti kurmak gibi büyük bir sorumlulukla görevlendirildiğinde kendisini telefonla arayıp destek verdim. Şimdi de Sayın Adil Abdulmehdi’ye tam desteğimi tekrar ilettim” dedi.

Abdülmehdi ise Irak’ın tekrar yapılandırılmasında Başkan Barzani’nin önemli bir mühendis olduğunu dikkat çekerek,“Bu ziyaret, ilişkilerin geliştirilmesi açısından çok önemli bir başlangıçtır” diye konuştu.