image

PeyamaKurd - Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi, Kürdistan Bölgesi Hükümeti idaresi dışındaki Kürt bölgelerinin kendi kaderlerini tayin etmek için referanduma gidebileceklerini ifade ederek, “Ancak öncesinde bazı şartların oluşması gerekiyor” diye konuştu.

Halbusi, “Söz konusu bölgelerde durumun normalleşmesi gerekiyor” diyerek, “IŞİD savaşına maruz kalan ve harabeye dönen bölgelerin önce normalleşmesi ve inşa edilmesi lazım. Örneğin; Şengal halkı şimdi kente dönemiyor, bu yüzden 140'ncı madde uygulanmadan önce durumun normalleşmesi lazım” ifadelerini kullandı.

‘Durumun normalleşmesi lazım ki adım atabilelim’

Halbusi, durum normalle döndükten sonra 140'ıncı madde kapsamındaki bölgelerde yaşayan halkın referanduma giderek Irak merkezi hükümeti veya Kürdistan Bölgesi'ne bağlanacağına karar verebileceğini dile getirdi.

Halbusi son olarak , "Şengal için bahsettiğim durum, Kerkük, Ninova Ovası, Selahaddin ve Diyala'da da var. Buralarda yaşayan yerli halkı henüz dönmedi. Irak'ın Anayasası’nın 140'ıncı maddesine göre buralardaki halkın referanduma giderek kaderini tayin etmesi lazım. Öncelikle bu insanların bölgelerine dönmesi, durumun normalleşmesi lazım ki kaderlerini tayin etmeleri için adım atabilelim. Böylece Parlamento bu konuda gerekli her türlü yasayı çıkarır" dedi.

 

Bu haberi daha önce gördünüz mü? | Demirtaş: Erdoğan, küçük düşürücü bir yenilgiye uğradı”