image

PeyamaKurd- Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, petrol ihracatı ile ilgili sorunların aşılması konusunda Erbil’le olumlu görüşmeler yaptıklarını kaydetti. Abdülmehdi bütçe yasa tasarısı görüşmelerinde de tarafların şikayette bulundukları konuları dikkate alacaklarını belirtti.

Bağdat’ta gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir basın toplantısı gerçekleştiren Abdülmehdi, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. 

Erbil-Bağdat ilişkilerinin iyi olduğuna değinen Abdülmehdi, petrol ihracatı konusunda yaşanan sorunların aşılması için Kürdistan Bölgesi hükümeti ile olumlu ortak görüşe sahip olduklarını dile getirdi.

Abdülmehdi, “Irak 2018 genel bütçe tasarısında neden Halepçe kentine pay verilmedi?” şeklindeki bir soruya ise , “Bu konuda bir çok öneri ve görüş alındı. Bazı görüşler Bakanlar Kurulu toplantısında da ele alındı. Bütçe komisyonunda Kürdistan Bölgesi temsilcileri var ve tüm kentlerin temsilciliğini yapıyorlar. Bütçe konusunu görüşmek üzere bir ekip oluşturduk. Önümüzdeki Pazar veya Pazartesi günü konu parlamentoya intikal edecek, burada tüm tarafların görüşleri dinlenecektir” yanıtını verdi.