image

PeyamaKurd - Kürdistan’ın Germiyan ve Amedi bölgesindeki tarihi eserlerin korunması amacıyla İngiltere Kültür Bakanlığı tarafından 508 bin dolar bütçe ayırdığı açıklandı.

Yapılacak olan yardım fonuna ilişkin Scotland’daki Glasgow Üniversitesi’nin internet sitesinde yayımlanan bir raporda, İngiltere Kültür Bakanlığı’nın, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da savaş bölgelerindeki tarihi eserlerin korunması amacıyla 38 milyon dolar değerinde “Kültürel Mirası Koruma Fonu” oluşturduğu belirtildi.

İngiltere’nin bütçe olarak ayırdığı Fon kapsamında yürütülecek 9 proje arasında Germiyan ve Amedi bölgesindeki tarihi eserler de bulunuyor.

Hazırlanan rapor doğrultusunda, Mezopotamya kültürünün izlerini taşıyan tarihi eserler yaşanan savaşlar dolayısıyla ciddi anlamda tahrip oldu. Buna karşılık İngiltere Kültür Bakanı Michael Ellis, geçen hafta 38 milyon tutarındaki “Kültürel Mirası Koruma Fonu” projesini onayladı.

Glasgow Üniversitesi’ne göre, 9 proje arasında tarihi 10 bin yıl öncesine dayanan Germiyan’daki tarihi eserler için de 380 bin dolar bütçe ayrıldı.