image

PeyamaKurd - İngiltere’nin Irak Büyükelçisi John Wilkes, Erbil’in Koye ilçesindeki Kürdistan Demokrat Partisi (HDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi-İran (KDP-İ) karargâhlarına yönelik saldırıları kınadı.

John Wilkes, İran’ın Koye saldırısını kınayarak, “Halk korku içerisinde. Saldırının amacı halkı öldürmekti” dedi.

İngiltere’nin bölgede yaşanan bazı gelişmelerden endişe içerisinde olduğunu söyleyen Wilkes, “Özellikle İran’ın Koye’ye yönelik füze saldırısı, hedef alınanlar toplantı halindeyken oldu. Ne olup bittiğini daha iyi öğrenmek için HDK ve KDP-İ yetkilileriyle görüşmek istedim. Burada amaç milleti öldürmekti. Burada Irak’ın egemenlik hakkı ihlal edilmiştir. Her ülkenin kendisini koruma hakkı vardır ama bu saldırının koruma ve savunmaya dönük bir amacı yoktur. Bu tür saldırılar ortamı kötüleştirmeye hizmet etmektedir” ifadelerini kullandı.

Kürdistan’da yapılacak parlamento seçimlerinin önemli olduğunu ve İngiltere olarak seçimlerin zamanında yapılmasını desteklediklerini kaydeden Wilkes, “Seçimler Kürdistan’daki siyasi süreci ileri seviyelere taşıyacaktır. Bazı kesimler boykot çağrısı yapıyor ama geçtiğimiz seçimlerde boykotun hiçbir faydasının olmadığını gördük. Doğru olan seçimlere katılmaktır” diye konuştu.