image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı ve Uluslararası Koalisyon’dan, dün gece gerçekleşen Erbil saldırısına ilişkin olarak yeni detaylar paylaşıldı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Dün akşam 21:30 sularında atılan füzeler Erbil Uluslararası Havaalanı ve birkaç mahalleye düşmüştür. Saldırıda havaalanında bir kişi hayatını kaybetmiş, 5 kişi yaraanmıştır. Erbil mahallelerine düşen füzelerin patlaması sonucu 3 kişi daha yaralanmıştır. Saldırıda bazı evler ve ticari merkezlerde maddi hasar meydana gelmiştir.”

Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin desteği ile anti terör, asayiş, polis güçlerinin ortak çalışması sonucu füze atılan KIA marka otomobil   Erbil-Gwer yolu üzerinde ele geçirildiğini kaydeden Bakanlık ayrıca, “Daha önce de Erbil Uluslararası Havalanı’na aynı teknik ve biçimde füzeli saldırı düzenlenmiştiDün gece ki saldırı bu saldırının tekrarıdır. Sorumluların bulunması için soruşturma çok yönlü sürdürülüyor” ifadesini kullandı.

“Koalisyon: 9 kişi yaralandı”

Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Wayne Marotto, Twitter’dan yaptığı açıklamada, dün akşam saat 21.30’da düzenlenen saldırıda 107 mm çapında 14 füzenin kullanıldığını, 3 tanesinin isabet ettiğini belirtti.

Saldırı sonucu ABD’li olmayan sivil bir müteahhidin yaşamını yitirdiği ve 9 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti öncülüğünde soruşturmanın yürütüldüğü belirtilerek, daha fazla bilgi elde edildiğinde, kamuoyuyla paylaşılacağı ifade edildi.