image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi'ndeki temaslarını sürdüren Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, Hollanda ordusunun Erbil Uluslararası Havalimanı’nda Uluslararası Koalisyon güçlerini koruma görevinin 2023'ün mayıs ayında sona ereceğini belirterek, Kürdistan Bölgesi’nin istikrarının ülkesi için önemli olduğunu ifade etti.

Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren K24'e yaptığı açıklamasında  “Uzun süre burada kaldık ve Uluslararası Koalisyon yetkilileriyle beraber IŞİD’e karşı mücadelede Peşmerge Güçleri’ni eğittik” diyerek, IŞİD’in, askeri olarak yenilse de tehdit olmaya devam ettiğini belirtti.

Bakan Ollongren, ülkesinin Peşmerge Bakanlığı’ndaki reform sürecini desteklediğini dile getirerek, danışmanları aracılığıyla Peşmerge Güçleri’ni eğitmeye devam edeceklerini kaydetti.

"Peşmerge güçlerini desteklemeye devam edeceğiz"

Ollongren açıklamalarında, İran’ın Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarına da değinerek, bu saldırıların Irak’taki huzursuzluğu derinleştirdiğini ve bu saldırıların uluslararası düzeyde kınanmasının doğru bir iş olduğunu vurguladı.

Açıklamalarında İran ve Türkiye sınırının geniş bir coğrafya olduğunu kaydederek, bu bölgede kontrolü sağlamanın zorluğuna değinen Kajsa Ollongren, Kürdistan Bölgesi ile dostane ve güçlü bir ilişkileri olduğunu vurguladı ve ülkesinin Peşmerge Güçleri’ni desteklemeye devam edeceğini dile getirdi.