image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD ile mücadele amacıyla 2015 yılında oluşturulan uluslararası koalisyona katılan Hollanda, F-16 uçaklarıyla bombalanan Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerden Kerkük kenti yakınlarındaki Havice kasabasını yeniden inşa edecek.

Havice kasabasına yönelik yapılan hava saldırısına değinen Hollanda Savunma Bakanlığı, 70 sivilin hayatını kaybettiği saldırı nedeniyle büyük hasar gören kasabanın yenilenmesi için 4 milyon euro ayırdı.

Bölgenin yeniden imarı ile ilgili Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Göç Örgütü tarafından yürütülecek çalışma kapsamında, 1,5 yıl içinde Havice’deki elektrik şebekesi ve temel altyapı tamamen yeniden inşa edilecek.

"Yıkılan binaların yerine yenileri yapılacak"

Hollanda'nın aldığı karara göre, yeniden yapılanma çerçevesinde, harabeye dönen kasabadaki enkaz temizlenerek, hasarlı binalar onarılacak. Tamamen yıkılan binaların yerine yenileri yapılacak.

Hollanda Savunma Bakanlığı, hava saldırısında ölen sivillerin tazminat talebini geçici olarak reddetmesine rağmen, silahların konuşlandırılması sonucu ortaya çıkan sorumluluk nedeniyle “gönüllü tazminat” kararı aldı. Bu kapsamda, Havice’nin yeniden yapılanması masaya yatırılacak.

Öte yandan IŞİD karşıtı Uluslararası koalisyonda görevli Hollanda Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-6 uçaklarının, 3 Haziran 2015 gecesi Kerkük’ün 45 kilometre batısındaki Havice’ye düzenlediği hava saldırısında, IŞİD’in patlayıcı üssü olduğu belirtilen bir fabrika imha edildi.

Hava saldırısında ölen siviller medyaya yansıtılmadı

Söz konusu hava harekatından bombardıman ve vurulan fabrikadaki patlayıcıların infilakı nedeniyle en az 400 konut kısmen ya da tamamen yıkıldı, kasaba harabeye döndü. Saldırıda 23’ü çocuk en az 70 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Yapılan hava saldırısına yönelik dönemin Hollanda hükümeti, saldırıda sivillerin öldüğü bilgisini kamuoyundan gizledi.

Konuya ilişkin kamu yayıncısı NOS ve NRC gazetesi muhabirleri, geçen yıl Hollanda F-16’ları tarafından gerçekleştirilen hava saldırısında sivillerin öldürüldüğünü ortaya çıkardı.

Hollanda, Havice'deki hasarı telafi etme sözü verdi

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld'ın ise, ülkesinin sorumluluğunun ortaya çıkarılması üzerine, Havice’de meydana gelen hasarı telafi etme sözü verdiği belirtildi.

Ayrıca açıklamada bulunan Hollandalı avukat Liesbeth Zegveld, hava saldırısında yaşamını yitiren sivillerin yakınları adına Nisan ayında Savunma Bakanlığı aleyhine tazminat davası açtı.