image

PeyamaKurd - Başkan Mesud Barzani’yle ilgili ifadelerinden dolayı Lübnan Hizbullahı lideri Hasan Nasrallah’a ilişkin Kürdistan Parlamentosu’ndan yapılan açıklamada, Nasrallah’ın ifadelerinin kabul edilemez olduğu kaydedildi. 

Peşmerge Güçleri’nin terör örgütü IŞİD’e karşı kahramanca mücadele ettiği belirtilen açıklamada, “Kahraman Peşmerge Güçleri, kendi canları pahasına IŞİD’e karşı savaştı. Onlar, tüm dünyanın gözü önünde IŞİD teröristleriyle mücadele etti ve büyük bir kahramanlık örneği gösterdi” sözlerine yer verildi. 

Başkan Barzani’ye yönelik ifadeleri kınayan Kürdistan Parlamentosu, Nasrallah ile taraftarlarının 16, 20 ve 26 Ekim 2017’de Kürdistan Bölgesi’ne saldırının bir parçası olduğunu vurgulandı. 

Parlamentodan yapılan açıklamanın devamında ise şunlara yer verildi, “Kürdistan Bölgesi temsilcileri olarak, günlerdir bizimle ilgili sarf edilen sözleri reddediyoruz. Kürdistan Parlamentosu ve Kürdistan halkının temsilcileri olarak Peşmerge Güçleri’ne ve halkımızın sembolüne yönelik kullanılan ifadeleri sert bir dille kınıyoruz.”