image

PeyamaKurd - 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerine hazırlanan Halkların Demokratik Partisi, YSK’nın süre olarak tanıdığı aday listelerini hazırladı. Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, HDP’den 20 vekilin listede yer almadığı, parti kararıyla yenilenmeye gidildiği düşünülüyor.

Yenilenme kararına gitmeyi planlayan HDP’nin, vekillerden 20’ye yakınını seçimlerde aday olarak göstermeyeceği belirtiliyor. Gelen bilgiler arasında siyasi yasaklı ya da siyasi yasaklı olma ihtimali bulunan isimlerin aday olarak listeye eklemeyecek.

Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bugün saat 17.00’a kadar listeleri vermesi gereken HDP’nin son ana kadar adayları değerlendireceği ön görülüyor.

HDP'nin aday olarak göstereceği kişiler arasında gazeteci Ahmet Şık, oyuncu Barış Atay, aktivist Veli Saçılık ve Erkan Baş’ın da bulunduğu kulislerde konuşuluyor, mevcut vekillerden sadece 10 ila 12'sinin yeniden aday gösterilmesi bekleniyor.

Liste içinde yer alacak vekiller ise HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, Ekonomi Komisyonu Sözcüsü Garo Paylan olarak ifade ediliyor.