image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Hükümeti idaresi dışındaki Kürt bölgelerinin kendi kaderlerini tayin etmek için referanduma gidebileceklerini dile getiren Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi, “Ancak öncesinde bazı şartların oluşması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Kürdistan basını ile Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir araya gelen Muhammed Halbusi, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Irak Anayasası 140'ıncı madde kapsamında bulunan Kürdistan Hükümeti idaresi dışındaki Kürdistani bölgelere ilişkin sorusuna Halbusi, “Söz konusu bölgelerde durumun normalleşmesi gerekiyor” sözlerine yer verdi.

Halbusi sorulara ilişkin verdiği cevapta şunları dile getirdi, “IŞİD savaşına maruz kalan ve harabeye dönen bölgelerin önce normalleşmesi ve inşa edilmesi lazım. Örneğin; Şengal halkı şimdi kente dönemiyor, bu yüzden 140'ncı madde uygulanmadan önce durumun normalleşmesi lazım.”

Kürdistani bölgelerde durum normalle döndükten sonra 140'ıncı madde kapsamındaki bölgelerde yaşayan halkın referanduma giderek Irak merkezi hükümeti veya Kürdistan Bölgesi'ne bağlanacağına karar verebileceği de vurgulandı.

Bu haberi gördünüz mü? | Kerkük’te IŞİD’e operasyon: 12’si öldürüldü