image

PeyamaKurd - Hakkâri Valiliği ve İl Seçim Kurulu, Türkiye’de 24 Haziran’da gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesinde sandık birleştirme ve taşıma ile ilgili son yasal düzenlemenin ardından ilk talepte bulunan il oldu.

Buna göre 134 köy ve mahalledeki sandıkların 38 yere taşınıp birleştirilmesi için YSK'ya başvuru yapıldı. Toplamda 150 bin seçmenin bulunduğu Hakkâri’de yaklaşık 50 seçmen başka bir yerde oy kullanacak.

Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) yapılan başvuruda Hakkâri’deki 134 köy ve mahalledeki sandığın 35 yere taşınıp birleştirilmesi istendi.

24 Haziran seçimleri öncesi Meclis'te kabul edilen düzenleme ile vali veya il seçim kurulu başkanına, seçimden bir ay önce sandıkların en yakın seçim bölgelerine taşınmasına, sandık bölgelerinin birleştirilmesine, muhtarlık seçimleri hariç olmak üzere seçim bölgelerinin birleştirilmesi ile seçmen listelerinin karma şekilde düzenlenmesine karar verme hakkı tanındı. Bu konuda son söz de Yüksek Seçim Kurulu'na bırakıldı.

HDP'nin yüzde 80-85 oranında oy aldığı Hakkâri, YSK’dan il talepte bulunan il oldu. YSK başvurularında teklifin kabulü halinde seçmenlerin mağdur olmaması için Hakkâri Valiliğince kiralanacak araçlarla taşıma yapılacağı belirtildi.

YSK'ya yapılan başvuruya göre bunlardan 17 mahalle ve 107 köyde sandıklar 1 kilometre ile 20 kilometreye varan farklı uzaklıklardaki yerleşim yerlerine taşınacak. Bu yaklaşık 150 bin seçmeni bulunan Hakkâri’de 50 bin üzerinde seçmenin taşınması anlamına geliyor. Hakkari Valiliği'nden YSK'ya giden yazıda, sandıkların birleştirilmesi ve birleştirilen sandıklarda karma sandık uygulaması talebine gerekçe olarak "il genelinde vatandaşların hiçbir baskı altında kalmadan hür iradelerini sandığa yansıtabilmelerini temin etmek" ifadesi yer aldı