image

PeyamaKurd - Kürdistan’ın konumunun bağımsızlık referandumu öncesi döneme göre şimdi daha güçlü olduğunu ifade eden Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Beşir Haddad, konuyla ilgili açıklamalara yer verdi.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Beşir Haddad, katıldığı bir üniversitenin seminerinde yaptığı açıklamada, Bağdat’ta ‘referandumcu’ ‘ayrılıkçı’ ve ‘bağımsızlıkçı’ olarak görüldüğü için Kürdistan Demokrat Partisi KDP fraksiyonun siyaset yürütmesi önünde birçok engelin çıkarıldığını belirtti. Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık referandumu öncesindeki dönemden daha güçlü bir döneme girdiğini de belirten Haddad, bütçe ile ilgili de konuştu.

Haddad, Irak bütçesinde Kürdistan payının son halinin kabul edilmesinde birçok zorluğun yaşandığına dikkat çekerek, “Irak bütçe yasa tasarısı görüşmelerinde Iraklı Arap parlamenter Kürdistan temsilcilerine ‘size ölümü gösteriyoruz, siz sıtmaya razı olun’ diyorlardı” sözlerine yer verdi.

Irak’ın Kürtlerin anayasayı uygulanmasını talep ettiğini dile getiren Haddad,  “Kürtlerin yerine getirilmesini istediği anayasa maddelerine ‘Kürt maddeleri’ ismini vermişler. Halbuki eğer Bağdat hükümeti anayasanın tamamını uygularsa Irak’a huzur ve istikrar gelir” ifadesini kullandı.