image

PeyamaKurd - Erbil’de bulunan Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Beşir Haddad, kısa bir süre içerisinde Kürdistan Bölgesi’nden bir heyetin Bağdat’a giderek Iraklı yetkililerle görüşmelerde bulunacağını dile getirdi.

Haddad, bu yeni aşamanın Erbil ile Bağdat arasındaki sorunları çözme süreci olduğunu kaydederek, “Irak’ta iyi bir fırsat oluştu. Sorunların çözümü için Erbil ve Bağdat istekli” sözlerine yer verdi.

Heyet ile ilgili konuşan Haddad, “Erbil ile Bağdat hükümetleri arasında petrol, bütçe, maaş, 140’ıncı maddenin yanı sıra güvenlik ve siyasi dosyalarla ilgili komisyonlar kuruldu” dedi.

Kürdistan Bölgesi heyetinin bugün veya yarın Bağdat’a gideceğini bildiren Haddad şu ifadelere yer verdi, “1-2 ay içerisinde Erbil ile Bağdat arasındaki müzakerelerin sonuca bağlanması ümidi var. Çünkü şu an Bağdat’ta 2020 yılının bütçesi üzerine çalışma yürütülüyor. Aralık ayında bütçe yasa tasarısı parlamentoya gelecek. O zamana kadar Bağdat ile Erbil anlaşmaya varmazsa 2020 bütçesinin parlamentoda kabul edilmesi çok zorlaşacak.”