image

PeyamaKurd - KYB’nin 5. Olağan Kongresi’nde bir konuşma yapan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, "Gücümüz ve hayatta kalmamız birliğimize bağlıdır, aksi Kürdistan Bölgesi’ne zarar verir" dedi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) 5. Olağan Kongresi Süleymaniye’de Henarê Huner Kongre Salonu’nda 600 delegenin katılımıyla gerçekleşiyor.

Barzani konuşmasında Kürdistan Demokrat Parti (KDP) ve KYB arasındaki çekişmelere, yaklaşan Kürdistan Bölgesi genel seçimlerine ve Bağdat ile Erbil arasındaki sorunlara da değindi.

"Kongrenin Irak ve Kürdistan Bölgesi için hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum" diyen Başkan Neçirvan Barzani “Hepimizin gücü ve hayatta kalması birliğimize bağlıdır, bunun tersi ise Kürdistan Bölgesi'ne zarar verir" dedi.

Başkan Neçirvan Barzani konuşmasında Bafıl Talabani’ye KYB’nin “Genel Başkanı” sıfatıyla hitap ederek, "KYB'nin beşinci kongresinin açılış törenine katılmaktan mutluluk duyuyorum ve KYB'nin tüm üye ve kadrolarını tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Neçirvan Barzani, KYB'nin Mam Celal'in hatırası olduğunu ve birlik içerisinde sorunların çözümü için aynı ruh, düşünce ve istikamette yola devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

KYB’nin Kürdistan siyasetindeki önemine altını çizerek "KYB Kürdistan Bölgesi'nin kurtuluşunda önemli bir role sahiptir" diyen Barzani, KYB’nin KDP ile birlikte Kürdistan Bölgesi’ndeki deneyim kazanımları oluşturan iki ana güçten biri olduğuna belirterek "KYB şimdi de Kürdistan Bölgesi'nde ve Irak'ta en etkili güçlerden biri olmaya devam ediyor" dedi.

"KYB ile KDP’nin birlikte çalışma deneyimi Başkan Mesud Barzani ve Mam Celal'e dayanıyor"

Barzani, "KYB ile KDP’nin birlikte çalışma deneyimi Başkan Mesud Barzani ve merhum Cumhurbaşkanı Mam Celal'in hoşgörüsü, dayanışma ve birlikte çalışma başarısından geçtiğini kanıtlamıştır" şeklinde konuştu.

Kürdistan Bölgesi'nin hayatta kalmasının siyasi tarafları arasındaki birliğe bağlı olduğuna dikkat çeken Barzani bu konuda şunları söyledi:

"Hayatta kalmamız birliğimize bağlı"

"Ayaklanmanın zaferi ve federalizmin tesisi, işbirliğinin, dayanışmanın ve kardeşliğin doğrudan sonucudur. Şimdi de Kürdistan Bölgesi'nin kazanımlarını ve anayasal haklarını korumanın, hayatta kalmamızın tek yolu birlik olmak ve Bağdat ile ortak  çalışmaktır. Aksi Kürdistan Bölgesi’ne zarar verir."

Neçirvan Barzani, tarafların siyasi görüş farklılıklarının normal olduğunu ancak Kürdistan Bölgesi'nin ve kazanımlarının korunması yönündeki ortak çıkarların hepsini birleştirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kürdistan Bölgesi’nin tüm yetersizlikleri ve hatalarına rağmen bölgede güzel bir deneyim sergilediğini, Irak'ta ve dünyada saygı uyandırdığını sözlerine ekledi.

"Kürdistan Bölgesi genel seçimleri"

Yaklaşan Kürdistan Bölgesi genel seçimlerine de değinen Başkan Neçirvan Barzani, "Kürdistan Bölgesi’nin egemenlik ve yönetimin meşruiyetinin temel ilkesi olan seçimler her şeyden önce gelmeli, tüm siyasi partiler bunun için çalışmalıdır. Önümüzdeki Şubat ayında seçimler başarılı bir şekilde yapılmalı" diyerek "Güçlü bir Kürdistan Bölgesi, Irak'ın geri kalanından daha iyi bir role ve etkiye sahip olabilir ve anayasal haklarını savunabilir" dedi.

"Bütçe ve maaşlar siyasi rehine olarak kullanılmamalı"

"Kürdistan Bölgesi'nin karşılaştığı zorluklar bütün tarafların farklılıklarını bir kenara bırakıp Bağdat'a karşı birlik olmasını gerektiriyor" diyen Neçirvan Barzani, Bağdat’a da şu mesajı verdi:

"Kürdistan Bölgesi, Irak'la ilgili tüm sorunları anayasaya uygun şekilde çözmek istiyor. Kürdistan Bölgesi’nin bütçesi ve maaşları ile siyasi rehine konusu yapılmamalıdır."