image

PeyamaKurd - 16 Ekim olayını araştıran heyetin tekrardan aktifleştirilmesini dile getiren Kürdistan Parlamentosu Değişim Hareketi (Goran) milletvekili Rizgar Mihemed yaptığı açıklamada, bu olayda yer alanların deşifre edilmesi ve mahkeme önüne çıkartılması gerektiğini ifade etti.

Mihemed yaptığı açıklamada, Goran Hareketi olarak, 16 Ekim olaylarını araştıran heyetin yeniden aktifleştirilmesi gerektiğine inandıklarını belirtti.

Goranlı parlamenter açıklamasında, 16 Ekim olaylarının daha fazla üzerine gidilmesi, saldırılar gelişmeden 1 gün önce mevzilerini terk edenlerinde deşifre edilmesi, hangi partiden veya taraftan olduğuna bakılmaksızın, Kürdistan topraklarının %51'inin bırakılması ve çeşitli belaların oluşmasına sebep olanların mahkeme önüne çıkartılarak yargılanması gerektiğini kaydetti.

Mihemed, hiç kimseye taviz vermeden bu olayın üzerine gidilmesi gerektiğini belirterek, "Parlamentomuz var ve biz devlet çalışması yürütüyoruz. Zaten bu olayda yer alanlar medya önünde, 16 Ekim olayının gelişmesine sebebiyet verenleri, belgeye imza atanları ve bu imzalarla Kerkük'ü teslim edenleri deşifre ettiler” sözlerini kullandı.

Kürdistanlı milletvekili, Germiyan bölgesinin Arap bölgelere sınır olduğu için burada yaşayan halkın, hangi siyasi taraf üyelerinin ve yöneticilerinin Irak güçlerinin önüne düşerek, bu güçleri Germiyan bölgesine, Kelar kentine bağlı Kulleco kasabasının yakınlarına getirdiğine şahit olduğunu vurguladı.