image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi’nin Fransa Temsilcisi Ali Dolemeri, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani’ye yaptığı resmi davet çerçevesinde Fransa ve Kürdistan Bölgesi ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ali Dolemeri açıklamasında Fransa’nın Kürdistan Bölgesi ile ilişkilere büyük değer verdiğini vurgulayarak, “Fransa da iyi biliyor ki Kürdistan Bölgesi olmadan Irak’ta barış ve istikrar sağlanmaz” dedi.

Rudaw’a açıklamalarda bulunan Dolemeri, Elysee Köşkü ile Erbil arasındaki ilişkilerin temelinin, 2010 yılında Başkan Nicola Sarkozy’nin Başkan Mesud Barzani’yi davet etmesi ile atıldığını dile getirdi.

Bu süre zarfında iki taraf arasında birçok defa üst düzey görüşme gerçekleştirildiğini hatırlatan Dolemeri, “Elysee Köşkü Kürdistan Bölgesi’ni yakın ve önemli bir dost olarak görüyor. Fransa hükümeti hem Irak ve hem de Kürdistan Bölgesi ile ilişkilere büyük önem veriyor” ifadelerini kullandı.

“Fransa, şu anda Şengal’de bir hastane inşa ediyor”

Fransa’nın Irak ve Suriye’deki tarihi misyonunu yeniden üstlenmek istediğini belirten Fransız Büyükelçi, Fransa'nın "Bu nedenle de Başkan Neçirvan Barzani ve Kürdistan Bölgesi’nin üstleneceği role ihtiyaç duyuyor. Bu faktörü arkasına alarak Irak ve bölgedeki sorunların çözümüne katkıda bulunabileceğini öngörüyor” şeklinde konuştu.

Dolemeri, “Fransa ayrıca IŞİD savaşında yıkılan bölgelerin inşasında yer almak istiyor. Örneğin şimdi Şengal’de bir hastane inşa ediyorlar” dedi.