image

PeyamaKurd - Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi Başkanı ve Parlamento Başkanı ile birlikte Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi.

Görüşmede Irak ve bölgedeki gelişmelerin yanı sıra, Fransa-Kürdistan Bölgesi ve Erbil-Bağdat ilişkileri ele alındı.

"Fransa, Kürdistan Bölgesi'ne verdiği destek ve işbirliğini sürdürecek"

Görüşmelerde Fransa ve Kürdistan Bölgesi arasındaki tarihi ilişkilere ve Başkan Mesud Barzani liderliğindeki Peşmerge Güçleri'nin IŞİD’i yenmedeki rolüne değinen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ülkesinin Kürdistan Bölgesi'ne verdiği destek ve işbirliğinin sürdüreceğini dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ayrıca, Kürdistan Bölgesi ziyaretinin, Fransa'nın dostlarını bırakmayacağına dair bir mesaj olduğunu ifade etti.

"Fransa, bölgenin güvenliği ve istikrarı için olumlu role sahip"

Yapılan toplantıda, Başbakan Mesrur Barzani ise Fransa'nın Kürdistan Bölgesi'ni çeşitli dönemlerde desteklemekteki dostane yaklaşımlarına dikkat çekti.

Toplantıda Mesrur Barzani, genel olarak Irak’taki krize, özelde de Kürdistan Bölgesi ile Irak hükümeti arasındaki sorunların çözümü için Fransa ve uluslararası toplumla birlikte çalışmanın önemine ve Fransa'nın bölgenin güvenliği ve istikrarı için olumlu role sahip olduğuna vurgu yaptı.

Ayrıca toplantıda, göçmenlerin bölgelerine dönmeleri için Şengal Anlaşması’nın uygulanması gerektiği ifade edildi.