image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkan’ı Neçirvan Barzani ile Paris’te bulunan  Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Fevzi Hariri, ziyaret hakkında açıklamalarda bulundu.

Hariri, Fransa’nın bölgede önemli bir rol üstlenmek istediğini hatırlatarak, “Fransa ayrıca Kürdistan Bölgesi’nin huzur ve güvenliğine çok önem veriyor” dedi. 

Rudaw’a konuşan Hariri, Avrupa’yı saran yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde tüm liderler bu bela ile uğraşırken Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Başkan Barzani’yi davet etti diyerek, Kürdistan Bölgesi’nin Fransa için değerine vurgu yaptı.

"Macron, Neçirvan Barzani’nin görüşlerini öğrenmek istiyor”

“Bu davetin önemi nedir” sorusuna Hariri, “Bildiğiniz gibi geçen hafta Katar Dışişleri Bakanı Erbil’e gelmişti. Duha yönetimi de Başkan Neçirvan Barzani’ye resmi davet iletti. Genel olarak bölge, özelde de Irak ve Kürdistan Bölgesi çeşitli problemlerle karşı karşıya. Yine önümüzde bir erken genel seçim var. Irak’taki iç sorunlar, parlamento ve bölgedeki durum bölgenin huzur ve güvenliği açısından önemli. Tüm bu konularda Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Kürdistan Bölgesi Başkanı Barzani’nin görüşlerini öğrenmek istiyor, çünkü onun görüşlerine çok güveniyor” dedi.

Hariri ayrıca görüşmenin içeriğine de değinerek şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin anayasal haklarının korunması konusuna değinecek. Kendisi buraya gelmeden önce Irak Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Kürdistan’daki siyasi tarafların da görüşünü aldı. İki genç lider bir birlerini çok iyi anlıyorlar.”

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Eylül 2017’de Bağımsızlık Referandumunun ardından Kürdistan’a uygulanan diplomatik ambargoyu kırmak için Başbakan Neçirvan Barzani ve yardımcısı Kubad Talabani’yi Paris’e davet etmişti.

2019 senesinde yine Neçirvan Barzani Elysee Köşkü’nde Macron ile bir araya geldi.

Son olarak 2 Eylül 2020’de Irak’ın başkenti Bağdat’a gelen Emmanule Macron, Başkan Neçirvan Barzani ile de bir görüşme gerçekleştirdi.