image

PeyamaKurd - ABD yönetiminin, Irak’ta yaşanan güvenlik zafiyetinden dolayı askeri gücünü Kürdistan Bölgesi’ne kaydırmayı planladığı iddia edildi.

Iraktaki ABD güçlerine yönelik Fransa İstihbaratının hazırladığı rapora göre, ABD yönetimi Irak’ta bulunan askeri güçlerini Kürdistan Bölgesi’ne kaydırmak için ciddi bir süreç başlattı.

Konuya ilişkin İntelligence online sitesinde yer alan haberde, Irak’taki yaşanan güvenlik sorunları ve Yeşil bölgeye yönelik devam eden tehditlerden dolayı ABD yönetiminin Bağdat’taki güçlerini Kürdistan Bölgesi’ne kaydırmayı amaçladığı ileri sürüldü.

Washington yönetimi daha önce 2020 yılında Irak’taki asker sayısını azaltma kararı vermişti. Ülkedeki Amerikan askerlerinin çoğu Irak’ın başkenti Bağdat’ta görev yapıyor. ABD’li askeri ve güvenlik kaynaklarına dayandırılan habere göre, Pentagon sayıları 2 bin 500 kişi olan askerlerini Kürdistan Bölgesi’ne kaydırma seçeneğini konuşuyor.

Ayrıca ABD'nin Erbil’de 2022’de açmayı planladığı konsolosluk binasının ABD’nin dünyadaki en büyük konsolosluk binası olduğu hatırlatılan haberde, sadece bu binanın inşaatına 600 milyon dolar harcandığına dikkat çekilerek bu kapasitede bir askeri üs kurulabileceği ileri sürüldü.