image

PeyamaKurd - Erbil Valisi Umed Xoşnaw, dün gece saatlerinde havalimanına düzenlenen saldırı hakkında açıklama yaptı.

Xoşnaw, Erbil Uluslararası Havalimanı’na yönelik insansız hava aracıyla düzenlenen saldırının bir terör eylemi olduğunu belirterek, şans eseri can kaybının olmadığını dile getirdi.

Xoşnaw açıklamasında, “Erbil’de huzur hakimdir ve bu tür korkak işlerle yıldırılamaz” diye konuştu.

Saldırıda can ve mal kaybının yaşanmadığının altını çizen Xoşnav, Kürdistan Terörle Mücadele Birimi’yle güvenlik güçlerinin soruşturma başlattığını söyledi.

Ayrıca Uluslararası Koalisyon ve Irak hükümetinin, Kürdistan Bölgesi ve özellikle Erbil’i daha fazla koruması gerektiğini vurgulayan Vali Xoşnaw, ifadelerini şu şekilde sürdürdü:

“Evet, Erbil Kürdistan Bölgesi’nin bir siyasi karar alma merkezi olarak her zaman teröristlerin hedefi olacaktır ancak güvenlik kurumlarımızın güçlü olduğuna inancımız tamdır ve Erbil’i hiçbir şey etkileyemeyecektir.”

"Marotto: Can kaybı yok"

Öte yandan IŞİD karşıtı Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Wayne Marotto da saldırıya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı.

Marotto paylaşımında “İlk belirlemelere göre, yerel saatle 23:15’te Irak'taki Erbil Hava Üssü yakınlarında İnsansız hava aracı ile bir gerçekleştirildi. Şu anda ilk raporlar herhangi bir yaralanma, can kaybı veya hasar olmadığını yönünde. Elimize bilgi geçtiğinde güncelleme yapacağız” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’e dün gece saatlerinde insansız hava aracı ile bir saldırının gerçekleştiği belirtilmişti.

Kürdistan Terörle Mücadele Birimi’nden yapılan açıklamada, “Bugün saat 11:30 bomba yüklü insansız hava aracı ile Erbil Havalimanına saldırı gerçekleştirildi. Can kaybı söz konusu değildir” bilgisini paylaşmıştı.